Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Атила” от Джузепе Верди - опера в 3 действия (5 картини) и пролог (съдържание)

Либрето: Темистокъле Солера (по драмата „Атила, вождът на хуните” от Захариас Вернер)
Първо изпълнение: 17 май 1846 г., Ла Фениче, Венеция
Първо изпълнение в България: 20 юни 1976 г., Бургас

Действащи лица:
Атила, вожд на хуните - бас
Ецио, римски генерал - баритон
Одабела, амазонка, дъщеря на градоначалника на Акуилея - сопран
Форесто, офицер от Акуилея - тенор
Улдино, роб на Атила - тенор
Леоне, стар римлянин - бас

Място и време на действието: Акуилея и Рим, Италия, 426 г.

Пролог
Площад в Акуилея. Армията на хуните е завладяла и опожарила и този римски град. Годината е 426 и Атила, „бичът божи”, се готви да превземе столицата. Войнстващите амазонки са в плен на хунския вожд и когато тяхната предводителка Одабела, дъщерята на градоначалника на Акуилея, моли Атила да й върне меча, той й подава своя. Младата жена има едно желание - да отмъсти за баща си и за своя годеник, офицера Форесто. От Рим пристигат пратеници. Атила е изненадан, че мисията се води от генерал Ецио, негов стар противник, когото дълбоко уважава. Римлянинът предлага на хунския вожд мирно споразумение: нека Атила да запази за себе си целия свят, но Италия да остави на Ецио. „Бичът божи” с възмущение отказва. Той скоро ще покори Рим и жестоко ще накаже императора, затова че не се е предал доброволно.

Пустинен остров на река Алтус. Отшелници оплакват нерадостната съдба на Рим. Пристига група бежанци от Акуилея, водени от Форесто. Той не  е загинал при обсадата на града и сега е готов да отмъсти на Атила.

Първо действие
Лагерът на Атила край Рим. В ранното утро Одабела оплаква своя баща и годеника си, които смята за мъртви. Появява се Форесто и девойката радостна се хвърля в обятията му. Но младият офицер я отблъсква - той вярва, че му е изменила, след като е дошла доброволно в лагера на врага. Одабела му припомня притчата за библейската красавица Юдит, която спасила своя народ от вавилонците, като отрязала главата на техния военачалник Олоферн. Одабела също иска да убие тирана. Форесто моли своята любима за прошка и двамата се заклеват да умрат за родината. Атила излиза от шатрата си. Пред своя роб Улдино той разказва как в съня си е видял висок белокос римлянин, който го предупредил да се върне и да не посяга на Вечния град, защото тази благословена земя принадлежи на Бога! Атила е смутен и разколебан, но за кратко. След малко „бичът божи” вдига войската си за последен щурм. На бойните тромпети отвръща хор на римски жени, деца и старци, вдигнали се да защитят града. Води ги старецът Леоне, когото Атила е видял в съня си, и той му повтаря същите думи. Изплашеният до смърт хунски вожд пада в безсъзнание.

Второ действие
Лагерът на Ецио край Рим. Генералът размишлява за съдбата на родината си, когато група роби - пленници на Атила, пристигат с покана за голям пир. Сред тях и е Форесто. Той повиква настрана Ецио, за да го предупреди, че тази вечер хунският вожд ще бъде убит. Преди да започне пирът, друидите (жреците на галите) предупреждават Атила да се пази от римските си гости. По време на танца на жреците от всички страни пламват буйни огньове. Сред хаоса Форесто открива своята Одабела и я пита дали е сипала отрова в чашата на Атила. Хунския вожд е разгорещен и жаден и решава да вдигне тост е чест на своя бог Водан, но в последния момент Одабела го възпира, като му разкрива заговора. Форесто поема вината върху себе си. Одабела моли Атила да й предаде злосторника - тя лично ще се разправи с него! Атила се съгласява. Трогнат от постъпката й, той обявява пред всички, че ще вземе младата римлянка за жена. Пирът продължава. Одабела помага на Форесто да избяга. Младежът се заклева да отмъсти на невярната си годеница.

Трето действие
Утро в гората, разделяща лагерите на Атила и Ецио. Форесто страда за изгубената си любов и проклина Одабела. Пристига Ецио и му съобщава, че римската армия е готова за настъпление и само чака сигнал, за да атакува хунските нашественици. Идва и Одабела. Тя е успяла да избяга от лагера на врага и моли Форесто да й прости - направила  е всичко, за да спаси своя народ. Хунският вожд е открил измяната на амазонката и идва в лагера на Ецио. Одабела застава пред него и забива меча си право в гърдите му. Римляните надават радостни викове; най-сетне хуните са разгромени. Вечният град е спасен.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25
Peela

Не е зле!

"Notbad"  ("Не е лошо", "Не е зле") е новият албум на изгряващата финландска фюжън група "Peela" , издаден на 8 март 2024 година. Това е техният трети пореден албум и съдържа четиринайсет авторски пиеси на шестчленния състав от музикантите Йоханес Гранрот (китара, вокали, композиции), Мая Манила (вокали и кийборди), Севери Сорйонен (барабани),..

публикувано на 17.04.24 в 10:30

"Севилският бръснар" с нова постановка в музикалния театър на Линц

Басът Михаел Вагнер отново блесна в Музикалния театър на Линц с дебютна роля. В премиерата на "Севилският бръснар" на Росини на 20 януари тази година той изигра д-р Бартоло. Роденият в Долна Австрия Михаел Вагнер умее да убеждава не само музикално, но и театрално. В това отношение ролята му в "Севилският бръснар" му предостави най-добри условия и..

публикувано на 17.04.24 в 08:45

Лия Петрова представя Корнголд под палката на Йоханес Калицке

Родена преди 34 години в София, Лия Петрова се превърна в откритие на международната музикална сцена през 2016-а, когато спечели първата награда на конкурса"Карл Нилсен" в Дания, ръководен от майстора на пианото Николай Шепс-Знайдер. Следващите години са белязани с поредица от постижения и артистични успехи. Нейните изразителност и талант се..

публикувано на 16.04.24 в 09:30

Музиката на "Молец", която носи усещане за свобода

Един мъдър човек каза, че откакто се е появило радиото, самотата вече не била същата. А какво да кажем за музиката в такъв случай?! Какъв разговор само водим с нея, без дума да кажем. Когато душата има нужда да замълчи и търси друга душа, музиката говори като за двама. Когато живееш между невъзможности, музиката ти показва пътя. Разкрива ти..

публикувано на 16.04.24 в 08:05